Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Puidu kaitsmine Flügger EWT (äärmusliku ilmastiku tehnoloogia) toodetega

Globaalsete kliimamuutuste tõttu on ilm skandinaavia riikides suvel märjem ja keskmine sademete hulk suureneb. Need muudatused, nagu ka kasvavad nõuded lõpptarbijate puidutoodetele, said ajendiks WoodTexi uute, hästi vastupidavate puidukaitse toodete süsteemi välja töötamiseks. Flüggeri puidusäilitusvahendeid kasutatakse Taanis, kus kliima on suhteliselt pehme, niiske ja sarnane Eesti kliimale ning ka Põhja-Norras, Fääri saartel Põhjameres, Islandil ja isegi Gröönimaal, kus vihm ja tugev tuul on külalisteks peaaegu ülepäeva.

Sellistes äärmuslikes tingimustes nõuavad puidust ehitusmaterjalid kõrgeima taseme puidukaitset ja seetõttu aitab Taani suurima ehitusvärvide tootja Flügger® WOOD TEX seeria teil valida kliendi vajadustele sobivaim tootevalik. Süsteemi tooted on valimise lihtsustamiseks tähistatud numbritega 01,02, 03,04, 05.

01 tähistab esmast puidutöötlusvahendit koos kruntõliga 01 WOOD TEX OIL PRIMER.

02 tähistab 02 WOOD TEX PRIMER kruntvärvi.
03-05 tähistavad lõppviimistluse tooteid, mille puhul on saadaval kolm erinevat toodet:
03 WOOD TEX TRANSPARENT – puidukonservant
04 WOOD TEX OPAQUE – poolläbipaistev kaitsekiht
05 WOOD TEX ACRYLIC 30-akrüül puiduvärv
Puit on elav ja orgaaniline materjal ning seda võib kahjustada mädanik, seenhallitus ja tuul ent ka vesi ja UV-kiirgus.

Puidus, mida ei ole pikaajaliseks niiskuse käes olemiseks adekvaatselt kaitstud, hakkavad arenema mikroorganismid, mis põhjustavad puitu lagundavaid mädanemisprotsesse.

Et puitu täielikult kaitsta ja luua kasutustingimustele sobiv dekoratiivne viimistlus, tuleks sellele peale kanda kaks kuni kolm kaitsekihti.

Esimeseks sammuks on puidu impregneerimine WOOD TEX OIL PRIMER’iga. Selleks, et puitu kaitsta, tungib minimaalse molekuli suurusega toode piisavalt sügavale puidu aluspinna sisse ja täidab puidus leiduvad võimalikud tühimikud, kuhu võib tungida vesi. Wood Tex Priming Oil tungib sügavale puidu sisse ja sisaldab aktiivseid koostisaineid, mis vähendavad sambla ja hallituse kasvamise ohtu. Töötlemine ennetab niiskuse imendumist ja puidu lõhenemist ning parandab järgmisena peale kantava puidupeitsi nakkuvust.

Uus, tihe, höövelpuit imab vähem kruntõli, kuid vana, päikesest kahjustatud pind isegi mitu korda rohkem. Õli tuleb peale kanda pintsliga. Igat lauda tuleb töödelda kogu tema pikkuses ja külgedelt ühtlaselt. Vajadusel korrake töötlemist, kuni pind on lõpetanud õli imamise. Õli, mis ei ole puitu imendunud, tuleb lapiga ära pühkida. Õli kogus peab olema selline, et ei moodustuks kilet. Järgnev värvimine on parima nakkumise tagamiseks värvikihiga soovitatav teha krunt- või viimistlusvärviga kuni 14 päeva pärast.

TÄHTIS. Parima võimaliku tulemuse saamiseks ei ole soovitatav töödelda puitu ainult laki või viimistlusvärviga ilma kruntõlita. Ilmastikumuutuste tingimustes puit paisub ja tõmbub kokku, puidumõradest pestakse fungitsiidid välja ja sinna koguneb niiskus ning algab laguprotsess. Selle tulemusena hakkab värv heledamaks muutuma ja vajadus ülevärvimiseks tekib varem.

Kui puidus on oksakohti, mis põhjustavad vaigueritust ja värvimuutusi, siis on soovitatav neid töödelda veepõhise isoleerlakiga KNASTLACK.

Toode sisaldab sinakat pigmenti, et varemtöödeldud kohtasid oleks parem märgata. Sinine värv ei kuma järgmistest kihtidest läbi.

Puit peab enne toote peale kandmist olema täiesti kuiv. Vajadusel kasutage kruntõli, kandes see enne töötlemist peale spaatliga.

Parima tulemuse saamiseks kandke toodet pintsli abil 30-minutilise intervalliga peale kaks õhukest kihti.

Kui toodet kasutatakse suure vaigusisaldusega aluspindadel, tuleb pinnad eelnevalt mehhaaniliselt puhastada ja töödelda lakibensiiniga. KNASTLACK’i ei ole mõeldud kasutamiseks 03 WOOD TEX TRANSPARENT’i all, kuna see jätab pinnale teistsuguse läike, mis võib rikkuda puidu välimuse.

Kui on ette teada, et puitpind peab taluma raskeid tingimusi (pinna pikaajaline kokkupuude veega), siis on teise sammuna nõutav puidu kruntimine 2 WOOD TEX PRIMER – veepõhise alküüdkrundiga. Kui kasutustingimused ei ole rasked, võib selle toimingu vahele jätta.

Selle värvi ülesanne on täiendada niiskuse tõkestamist puidus ja parandada nakkuvust viimistlusvärviga. Kasutatakse puidul, mille kasutustingimused on rasked ja väga rasked (horisontaalsetel pindadel kaua seisev vesi, pikad sajuhood, tuulele avatus jne). Osaliselt kaitstud puiduvaigu eritumise eest. Krunti võib toonida. Uste ja akende värvimisel ei või puidu niiskussisaldus ületada 12%, teistel puitkomponentidel 18%

Kolmas samm on puidu värvimine viimistlusvärviga.

Flügger pakub puidu töötlemiseks kolme tüüpi tooteid:

Puidukonservant 03 WOOD TEX TRANSPARENT moodustab poolläbipaistva puidu kaitsekihi, mis tõstab esile selle tekstuuri ja ei kata struktuuri kinni. Kaitseb ilmastiku eest ja pikendab puidu vastupidavust.
Kergelt želeed meenutav koostis muudab toote kergelt peale kantavaks ja ei lase sel tilkuda.

Loodud kasutamiseks puidust välikonstruktsioonidel, siseruumis ainult akendele ja välisustele. Sobib hööveldatud ja hööveldamata pindade värvimiseks. Imavat puitu on soovitatav töödelda esmalt 01 WOOD TEX OIL PRIMER’iga.

Selle tootega koos ei või kasutada 02 WOOD PRIMER’i, kuna see moodustab katva kihi.

04 WOOD TEX OPAQUE kõrgkvaliteetne puidukaitsevahend, veepõhine, alküüdipõhine, moodustab keskmiselt mati, suure vastupidavusega, UV-kindla kattekihi.

Eriti soovitatav puitfassaadidele, kuna õhuke värvikiht jätab puidu struktuuri nähtavaks. Kaitseb optimaalselt ilmastiku eest ja suurendab puidu vastupidavust. Takistab hallituse tekkimist pinnale. Varem värvitud pinnad on soovitatav üle värvida, kuna kasutatud värvi põhitoon on teadmata. Võib kasutada hööveldatud ja hööveldamata pindade värvimiseks.

Pind saab olema poolmatt 20. Soovitatav on peale kanda kaks kihti. Töödelge pehmenenud puitu 01 WOOD TEX OIL PRIMER’iga. Raskete ilmastikutingimuste käes olevale puidule on soovitatav kasutada krundina 02 WOOD TEX PRIMER’it.

05 WOOD TEX ACRYLIC 30 veepõhine akrüülvärv. See moodustab sileda, painduva ja kõrge vastupidavusega pinna. Akrüülvärvi sidusainete painduvuse tõttu absorbeeritakse puidu kerged kujumuutused ja värv säilitab oma omadused pikaks ajaks. Tootel on suur vastupidavus keskkonnamuutustele ja minimaalne mustuse ning tolmu siduvus. Värv moodustab vett hülgava pinna, võimaldades samas veeaurul seestpoolt väljapoole pääseda. Takistab hallituse tekkimist pinnale. Sobib kõrgsurvepuhastuseks: maksimaalne lubatud surve on 80 baari ja minimaalne töötlemise kaugus pinnast 30 cm. Läikeaste on poolmatt (25). Soovitatav on kanda peale kaks kihti. Töödelge imavat puitu 01 WOOD TEX OIL PRIMER’iga. Puidu puhul, mis on avatud pikaajalistele sademetele, on soovitatav krundina kasutada 02 WOOD TEX PRIMER’it.
Akende värvimiseks soovitab Flügger kasutada spetsiaalse koostisega aknavärvi. Värv on kiiresti kuivav ja moodustab paksu, poolläikiva (40) kihi, mida on lihtne hooldada.

Registreeritud Põhjamaade ökomärgistusega ehitustoodete andmebaasis toodete all, mida võib kasutada luigemärgiga hoonetes.

Flugger välistööde värvid, välisõlid, terassiõlid, fasaadivärvid

Parima tulemuse saavutamiseks on soovitatav kasutada sobivaid pintsleid. Flügger pakub spetsiaalseid WOOD TEX ümaraotsalisi, 50, 70, 100 ja 130 mm laiuseid pintsleid. Pintslid on valmistatud Skandinaavias spetsiaalsetest sünteetilistest harjastest ning aitavad luua siledaid, ilusat värvi puitpindasid. Võimalik on ühendada Flüggeri pikendusvarrega ning kuni 400 cm pikkuse teleskoopvarrega, millel on Flüggeri Quick Lock süsteem, võimaldades seda kasutada nii värvipintslite kui -rullidega. Värvimiseks on soovitatav kasutada spetsiaalse kujuga pintslit 1856.ž